Pozvánka do muzea Hlučínska

Vážení příznivci, dovolte, abychom Vás co nejsrdečněji pozvali na naši novou výstavu nesoucí název  „Lucemburské opráski.“

Císař Zmikund alias Zmiki, Kaler IV., Jan Huz, Jošt Morafskí a další historické postavičky se sešly v Muzeu Hlučínska, aby svým osobitým způsobem vyprávěly dějiny. Od 20. února jsou součástí výstavy populárního komiksu Opráski sčeskí historje. Pod názvem Lucemburské opráski ji připravilo Muzeum města Brna a ve Slezsku se výstava ocitá vůbec poprvé.

Kromě zapomenutých událostí ze života velkých historických postav výstava přibližuje panování Lucemburků na Moravě. Téma je zásluhou Palackého, Jiráska a dalších vykladačů českých dějin veřejnosti téměř neznámé, v dějepisu na něj zkrátka nezbylo místo. Proto by si výstavu neměli nechat ujít příznivci lokálních dějin stejně jako milovníci humoru. Ostrovtipem totiž Opráski nešetří. Historie je v jejich podání zábavná a hravá. Někoho možná zarazí poněkud svébytné nakládání s českým jazykem – to však k Opráskům neodmyslitelně patří.

Výstavou kultovního komiksu Muzeum Hlučínska naplňuje myšlenku prezentovat opomíjené součásti českých dějin. Na slezské Přemyslovce tak symbolicky navážou moravští Lucemburkové. Výstavu s dobovými předměty doplňují interaktivní prvky, z nichž nejoblíbenější místo zaujímá fotokoutek.

Návštěvníci se tak mohou zvěčnit s maskou Roháče z Dubé, Jana Huza, nebo různých českých králů a královen..

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 19. února 2019 v 16 hodin, její součástí bude ochutnávka pokrmů připravená v rámci experimentální retrogastronomie kolektivem pedagogů a studentů Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Výstava potrvá do 8. května 2019. 

 

Těšíme se na Vaší návštěvu!

Kategorie: 

RSS

Odebírat RSS kategorie Novinky
Odebírat RSS kategorie Zprávy